Výška životného minima rastie. Týka sa to aj vás?
Životné minimum sa opäť o čosi zvýši, nakoľko cieľom novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi je v súčasnosti poskytnúť čo najefektívnejšiu pomoc tej vrstve obyvateľstva, ktorá ju najviac potrebuje. Súčasťou zmeny novely zákona, ktorá bola schválená Národnou radou Slovenskej republiky v polovici februára je zmena valorizačného systému pre výpočet životného minima. Na túto finančnú injekciu nadväzujú však aj iné dávky a príspevky, o ktoré môže človek v hmotnej núdzi podľa svojej situácie žiadať.
Viete odlíšiť finančného poradcu od finančného agenta?
To, že peniaze ležiace na účte, alebo ako sa ľudovo hovorí pod paplónom, znamená, že strácajú na hodnote, už asi dávno viete. Ako však s financiami narábať tak, aby zbytočne neležali bokom, ale aby zarábali? Viete si vyhodnotiť, ktorá hypotéka je pre vás najvýhodnejšia? Pýtate sa, či sa vám oplatí sporiť? Aj na tieto otázky vám bude vedieť odpovedať a poradiť to najvhodnejšie riešenie špecialista, ktorý sa financiami zaoberá. Ako však rozlíšiť posty špecialistov, ktorými sú finančný agent a finančný poradca? Zodpovedajú sa špecialisti za prípadne finančné straty alebo sú vaše financie pri neúspešnej transakcii či investícii nenávratne preč?
Zrušenie koncesionárskych poplatkov sa blíži. Ako nás ovplyvní táto zmena?
Po schválení zákonu o dani z osobitnej stavby sa zmena dotkne aj zrušenia koncesionárskych poplatkov, ktorá bude platná od 1. júla 2023. Rozhlas a televízia Slovenska by mala byť financovaná zo štátneho rozpočtu. Avizovaná zmena sa nedotkne len domácností, ale aj zamestnávateľov.
Ošiaľ s investovaním do NFT vás môže vyjsť draho
Určite ste už o NFT niečo počuli, nakoľko je to v poslednej dobe veľmi diskutovaná téma. Spočiatku malá skupina krypto fanúšikov sa rýchlo rozrástla vďaka popularite NFT a zaujala aj celebrity, fanúšikov, organizátorov podujatí a v neposlednom rade investorov. Hoci trh s NFT bol veľmi prosperujúci a rozvíjal sa extrémne rýchlo, medziročne poklesol až o 76%. Ide o podvod na malých investorov? Prečo NFT zaujalo aj celebrity a čo vlastne táto skratka znamená?
Kedy môžete očakávať vrátenie preplatku na dani z príjmov za rok 2022?
Pokiaľ vám vyšiel v daňovom priznaní za rok 2022 preplatok, je potrebné oň v prvom rade požiadať v daňovom priznaní. Pokiaľ teda budete podávať daňové priznanie za rok 2022 k dani z príjmov, v niektorých prípadoch sa môže stať, že vám vyjde preplatok. K tejto situácii dochádza spravidla vtedy, ak ste platili vyššie preddavky na daň počas roka, ako ste mali určené daňovou povinnosťou. Preplatky sa najčastejšie vyskytujú u študentov, dôchodcov, nezamestnaných a podobne, u fyzických osôb môže táto situácia nastať pri uplatnení nezdaniteľných častí alebo daňových bonusov. Ak máte zamestnanie a vyjde vám preplatok, zamestnávateľ, ktorý vykonáva ročné zúčtovanie je povinný tento preplatok zamestnancovi vyplatiť. Ak si ako zamestnanec podávate daňové priznanie sami, preplatok vyplatí priamo daňový úrad.
Pozor na splátky! Ak neplatíte včas, váš dlh sa môže predražiť
Európska centrálna banka avizovala koncom decembra nárast kľúčových úrokových sadzieb a zároveň rovnomerné navyšovanie, kvôli rastúcej inflácii. Navyšovanie by malo byť minimálne do doby, pokiaľ sa inflácia nevráti na prípustnú úroveň. Môže zvyšovanie kľúčových úrokových sadzieb ovplyvniť aj váš úver?
Počuli ste už o rodičovskom dôchodku? Od januára oň bude možné požiadať.
Dôchodkový systém čakajú rôzne zmeny a o niektorých som už písal. Najnovšie nás čaká zmena v podobe rodičovského bonusu, ktorý začína platiť od 1. januára 2023. Takzvaný rodičovský dôchodok by mal zmierňovať rozdiely medzi dôchodkami bezdetných dôchodcov a dôchodcov s deťmi.
Od januára nás opäť čaká sprísňovanie pravidiel pre hypotéky.
Slováci majú problém s dlžobami, čo preukazujú aj dlhodobé štatistiky, najmä v pomere dlhov k finančnému majetku. Kvôli tomu sa Národná banka Slovenska rozhodla opäť prijať opatrenia, ktoré by mali zlepšiť naše štatistiky a tým pádom nás čakajú zmeny v podmienkach poskytovania hypoték. Od 1. januára 2023 sa tak budeme musieť pripraviť na novinky. Čo nás po novom čaká?
Čo treba stihnúť do 31 decembra 2022 ?
S blížiacim sa koncom roka sa mnohí snažíme dohnať to, čo sme nestihli počas 11tich mesiacov tohto roka.
Oblasti osobných financii sa to samozrejme týka tiež.
Poďme sa pozrieť na to, čo je vhodné vyriešiť v oblasti financii ešte do 31 decembra 2022.
Od januára sa ruší dôchodkový strop. Pre koho táto zmena platí?
V súčasnosti sa každý rok zvyšuje dôchodkový vek o 2 mesiace a podľa legislatívy by sa malo zvyšovanie dôchodkového veku zastaviť na veku 64 rokov. Do úvahy pri odchode do dôchodku sa pri ženách berie aj počet detí, no na “odchod” do dôchodku je v súčasnosti špeciálna tabuľka ako príloha zákona o sociálnom poistení, ktorá občanom narodeným do roku 1966 určuje, kedy nastáva ich dôchodkový vek. Od 1. januára 2023 vstupuje do platnosti nový zákon o sociálnom poistení, ktorý by tabuľku odchodu do dôchodku mala nahradiť premenná, ktorou bude stredná dĺžka života.