Mam vela malych uverov asi v hodnote 50000eur ktore sa nesu somnou uz dlhsiu dobu a neviem ako z toho vykluckovat a strasne by som chcela vlastne byvanie. Vsetko platim zatial to zvladam ale nachlp.Je nieco take mozne raz a navzdy vyriesit?Dakujem moc

Toto je  častý problém s ktorým zápasia ľudia, ak nedodržujú finančnú disciplínu a neuplatňujú  princípy finančnej prosperity.  Píšem o nich aj v rubrike „Typy pre vaše bohatstvo“.  Gabriela, riešenie vzniknutej situácie nebude jednoduché a ani bezbolestné, ale ak sa na tú cestu dáte, bude definitívne. Vidím to v troch úrovniach.

1.       Reštrukturalizácia úverov. Malé a rýchlo dostupné bankové či nebankové úvery majú často veľmi nevýhodné úroky, ktoré môžu byť likvidačné. Je potrebné sa pozrieť detailne na jednotlivé úvery a hľadať riešenie v ich prefinancovaní  jedným dobrým úverom s nižším úrokom, prípadne s dlhšou dobou splácania, čím sa dajú znížiť  mesačné splátky. Má to ale svoje úskalia a je potrebné si dobre veci zvážiť a prepočítať.

2.       Kontrola výdavkov. Dnes si užívať  a zajtra zaplatiť je veľmi lákavé. Takýto princíp „gazdovania“ dostal do dlhovej pasce aj mnoho ľudí s nadpriemernými príjmami. Urobte si poriadok na výdavkovej strane rozpočtu.  Usporiadajte si priority v poradí: záväzky, povinné platby, odložiť na budúcnosť (finančná zábezpeka), a nakoniec vlastná spotreba. Väčšina ľudí má spotrebu a vlastné pohodlie na prvom mieste, budúcnosť neplánujú, a preto nikdy nedosiahnu finančnú pohodu. Naopak,  aj keď sa snažia zarábať stále viac, neustále riešia finančné problémy.

3.       Zvýšenie príjmov.   Rozpočet má dve stránky. Výdavkovú a príjmovú. Je potrebné sa pozrieť aj na to, či váš príjem je dostatočný na pokrytie vašich  cieľov a predstáv o živote.  Ak nie, čo môžete spraviť pre jeho zvýšenie.  Zmeniť zamestnanie či podnikanie, zvýšiť kvalifikáciu, prevziať väčšiu zodpovednosť?

Nebude to fungovať ak sa sústredíte len na jednu oblasť . Treba naraz riešiť optimalizáciu úverov, spraviť  poriadok a systém vo výdavkoch, a pracovať na zvýšení príjmu. Ak sa vám to zdá náročné či nemožné, nespravíte s tým nič. Ak vzniknutú situáciu chcete naozaj riešiť  a zároveň uskutočniť sen o vlastnom bývaní, určite sa to podarí. Nie som kúzelník, takže neviem to zariadiť hneď, ale rád vám pomôžem radou, či konkrétnymi riešeniami na mieru pre vás. Kontakt na mňa nájdete na tejto stránke.

 

 


 Späť do poradne

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Prihláste sa k odberu článkov

Dvakrát do mesiaca si prečítajte tipy pre vašu peňaženku

spracovaním osobných údajov