Kybernetické útoky zasiahli slovenské firmy. Dá sa proti nim poistiť?
22. 04. 2021

Kybernetické útoky zasiahli slovenské firmy. Dá sa proti nim poistiť?

V oblasti strednej Európy sa v poslednej dobe vyskytlo veľké množstvo kybernetických útokov, ktoré neminuli ani slovenské firmy. Ransomvérové útoky na dáta firiem môžu spôsobiť nemalé finančné straty, nakoľko útočníci napadnú systém a zašifrujú doň prístup. Od majiteľov dát potom žiadajú “výkupné”, aby im vrátili prístupy.

Ako sa dá ochrániť pred ransomvérovým útokom?

Nevyhnutnosťou, ktorá dokáže ochrániť, je určite zálohovanie dát a dôležitých informácií, ktoré by mali byť fyzicky oddelené od zálohovanej infraštruktúry firmy. Keďže sa ransomvér šíri v internej sieti, je potrebné pravidelne kontrolovať možnosť obnovy kritických systémov.

Pokiaľ už k útoku dôjde, je potrebné odpojiť od internej siete všetky zasiahnuté zariadenia, ideálne je vypnúť sieť na úrovni switchu, pokiaľ boli zasiahnuté aj podsiete a viaceré systémy. Zasiahnuté zariadenia nevypínajte, nakoľko vypnutím dochádza k zničeniu cenných dát, ktoré sú uložené v prostredí operačnej pamäte a slúžia aj na dešifrovanie zasiahnutých súborov. Taktiež je potrebné útok nahlásiť lokálnym orgánom činným v trestnom konaní a nevyplácať pri kyber vydieraní výkupné, nakoľko to môže hackerov podnecovať k pokračovaniu v kyberútokoch.

Poistenie proti kybernetickým rizikám je dôležité, nezanedbajte ho

Pokiaľ vaša firma používa počítače a zariadenia, ktoré sú zapojené na internú sieť, stávajú sa kritickou infraštruktúrou. Keďže sú poslednou dobou kybernetické útoky veľmi rozšírené, môžu byť pre chod spoločnosti veľmi nebezpečné a ohroziť reálny chod firmy.

Ochranu pred možnými útokmi hackerov poskytuje aj poistenie kybernetických rizík, ktoré začína byť čoraz populárnejšie. Pokiaľ nedisponujete dostatočnými finančnými možnosťami, ktoré by pokryli prešetrovanie kybernetických útokov, prípadne zraniteľnosti zabezpečenia, je určite nevyhnutné po poistení siahnuť.

Poistenie kybernetických rizík zahŕňa majetkové poistenie a poistenie zodpovednosti za vzniknuté škody tretím osobám. V tomto poistení je spravidla zahrnutá aj technická podpora a poradenstvo IT experta, ktorý v prípade potreby je schopný pomôcť a poradiť, ako postupovať pri kybernetickom útoku. Poistenie okrem iného kryje aj náklady spojené s prešetrením kybenetického útoku či náklady právnu obhajobu. 

V prípade, že bola vaša spoločnosť zasiahnutá kybernetickým útokom a nechcete, aby sa niečo také opakovalo, je určite dôležité dbať na bezpečnosť a zároveň využiť aj možnosť poistenia. Pokiaľ nemáte prehľad o tom, ako takéto poistenie vybaviť, určite vám pomôže váš finančný poradca.

MAREK JURICA
Autor: MAREK JURICA

Viac ako 19 rokov aktívne pomáham zákazníkom riešiť ich finančné požiadavky.

Pomohol som viac ako 500 klientom vybrať napríklad najvýhodnejšie poistenia tak, aby mali

istotu v živote a neplatili ani o cent navyše a aby banka na ich hypotéke

zarobila čo najmenej financii. 

 

Som expert na financie

 

»SKÚSENOSTI -  vo svete € som aktívny 19 rokov

»KONTAKTY - často na najvyšších miestach vo finančných inštitúciách

»ODBORNOSŤ - certifikáty a odborné skúšky v Národnej banke Slovenska

»DÔVERYHODNOSŤ - so súhlasom mojich klientov, poskytnem ich kontakt, aby ste sa ich mohli opýtať vy osobne na skúsenosť so mnou

 

PRIDANÁ HODNOTA:

EBOOK ZDARMA - na stiahnutie pre Vás zdarma

INFORMÁCIE ZDARMA - hodnotné články na Váš email

KONZULTÁCIA ZDARMA - kontaktujte ma a dohodneme sa

FINANČNÁ HODINKA ZDARMA (pre vybratých záujemcov): Hodnotné informácie o finančnej gramotnosti, o peniazoch, o tom, ako získať ďalší zdroj príjmu, ...           

 

V prípade Vášho záujmu mi napíšte email: juricamarek@juricamarek.sk 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

10 NEfinančných tipov práve na túto dobu 2022

spracovaním osobných údajov