Čo prináša novela zákona o dani z príjmov od januára?
04. 12. 2020

Čo prináša novela zákona o dani z príjmov od januára?

Novela zákona o dani z príjmov sa pôvodne mala venovať pravidlám proti narúšaniu základov dane a presunu ziskov mimo Slovenska. CFC pravidlá pre kontrolované zahraničné spoločnosti by sa mali uplatňovať aj pre fyzické osoby, aby nedochádzalo k úniku príjmov do daňových rajov. Zároveň by jej úlohou malo byť aj bojovanie proti daňovým podvodom a zároveň ochrana proti agresívnemu daňovému plánovaniu. V hre sú však aj ďalšie navrhnuté novinky, ktoré boli v parlamente schválené.

 

Výška daňového bonusu sa bude meniť

Hoci v prvom polroku 2021 sa na výpočte nemení nič a rodičia budú mať na deti do šesť rokov dvojnásobný daňový bonus, od 1. júla 2021 sa už sumy budú počítať podľa iného vzorca, odstupňované vekom detí. Kým na deti do 6 rokov budú rodičia stále dostávať dvojnásobok sumy, ktorý je v súčasnosti 46,44 eur, na deti od 6 rokov do 15 rokov dostanú rodičia ešte 1,7 násobok sumy, čo predstavuje 34,474 eur. Na deti od 15 rokov budú rodičia dostávať daňový bonus v základnej výške, čo predstavuje 23,22 eur. Tento daňový bonus môžu rodičia na dieťa poberať až do jeho 25 rokov, pokiaľ je denným študentom strednej alebo vysokej školy. Tieto vzorce pre výpočet výšky daňového bonusu by mali zatiaľ platiť aj pre rok 2022.

 

Mikrodaňovníci budú mať len 15% daň

Od 1. januára 2021 budú mať 15% sadzbu dane práve mikrodaňovníci s ročným obratom do 49 790 eur. Doposiaľ túto nižšiu sadzbu dane mohli využívať aj subjekty, ktoré mali ročný obrat do 100 000 eur. Do príjmov by sa mali zaratávať len zdaniteľné príjmy.

 

Zdaniteľné a nezdaniteľné príjmy sú osobitná kapitola

Mnohé firmy poskytujú svojim zamestnancom aj trinásty a štrnásty plat, ktoré boli oslobodené od dane. Od 1. januára 2021 sa však tieto finančné benefity budú brať ako zdaniteľné príjmy, čo znamená, že posledná finančná odmena, ktorá bude nezdaniteľným príjmom, musí byť vyplatená zamestnancom najneskôr 31. decembra 2020. Nezdaniteľná časť základu dane na kúpele bude od 1. januára 2021 taktiež zrušená, čo znamená, že túto možnosť je možné využiť len do konca roka 2020. Pokiaľ bude kúpeľná starostlivosť na prelome rokov a aspoň jeden deň bude ešte v roku 2020, stále je možné uplatnenie nezdaniteľnej časti na tento pobyt.

 

Zmeny čakajú aj odpisy

Od prvého januára 2021 sa ruší daňové zvýhodnenie pre kratšiu dobu odpisovania budov na ubytovanie zamestnancov. Zmeny čakajú aj kúpeľné zariadenia, nakoľko sa ruší zvýhodnené daňové odpisovanie technického zhodnotenia a opráv budov určených na kúpeľnú starostlivosť.

Marek Jurica
Autor: Marek Jurica

Viac ako 18 rokov aktívne pomáham zákazníkom riešiť ich finančné požiadavky.

Pomohol som viac ako 500 klientom vybrať napríklad najvýhodnejšie poistenia tak, aby mali

istotu v živote a neplatili ani o cent navyše a aby banka na ich hypotéke

zarobila čo najmenej financii. 

 

Som expert na financie

 

»SKÚSENOSTI -  vo svete € som aktívny 18 rokov

»KONTAKTY - často na najvyšších miestach vo finančných inštitúciách

»ODBORNOSŤ - certifikáty a odborné skúšky v Národnej banke Slovenska

»DÔVERYHODNOSŤ - so súhlasom mojich klientov, poskytnem ich kontakt, aby ste sa ich mohli opýtať vy osobne na skúsenosť so mnou

 

PRIDANÁ HODNOTA:

EBOOK ZDARMA - na stiahnutie pre Vás zdarma

INFORMÁCIE ZDARMA - hodnotné články na Váš email

KONZULTÁCIA ZDARMA - kontaktujte ma a dohodneme sa

FINANČNÁ HODINKA ZDARMA (pre vybratých záujemcov): Hodnotné informácie o finančnej gramotnosti, o peniazoch, o tom, ako získať ďalší zdroj príjmu, ...           

 

V prípade Vášho záujmu mi napíšte email: juricamarek@juricamarek.sk 

Prihláste sa k odberu článkov

Dvakrát do mesiaca si prečítajte tipy pre vašu peňaženku

spracovaním osobných údajov