Bude stavebné sporenie budúci rok atraktívnejšie?
30. 12. 2020

Bude stavebné sporenie budúci rok atraktívnejšie?

V minulosti bolo stavebné sporenie veľmi populárne a atraktívne, no o jeho súčasnej atraktivite je množstvo polemiky. Jednou z výhod stavebného sporenia je najmä možnosť získania štátnej prémie, ktorá je v súčasnosti vo výške 2,5%. Táto výška sa odvíja najmä od výšky inflácie, úrokoch na iných sporiacich produktoch či to, koľko musíme pracovať na vklady pre získanie plnej štátnej prémie.

Výška štátnej prémie pre rok 2020 sa nemenila a v budúcom roku očakávame opäť nezmenenú podobu. Maximálna výška štátnej prémie pre rok 2021 tak bude 70 eur a teda 2,5 % zo sumy ročných vkladov. Pre získanie maximálnej štátnej prémie tak bude potrebné vložiť na stavebné sporenie 2800 eur. Sumu je možné vložiť naraz, po mesačných splátkach alebo v nepravidelných výškach vkladov.

Aby bolo možné získať plnú výšku štátnej prémie, je potrebné uzatvoriť zmluvu o stavebnom sporení v prvej polovici roka. Pokiaľ sa tak nestane, výška štátnej prémie dosiahne buď polovicu alebo alikvótnu časť.

Ďalšou podmienkou pre získanie štátnej prémie je maximálna výška mesačného príjmu, ktorá v hrubom nesmie presiahnuť 1,3 násobok priemernej mzdy v hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok. Štátna prémia tak bude pripísaná až po preverení výšky príjmu žiadateľa. Stavebné sporenie je však možné previesť na deti či rodinných príslušníkov, ktorí tieto podmienky spĺňajú.

Nárok na získanie štátnej prémie pre stavebné sporenie zaniká aj medziúverom alebo použitím financií na iné veci ako je bývanie.

Stavebné sporenie však môže byť výhodným úverovým produktom na dofinancovanie kúpy nehnuteľnosti či ako alternatíva k spotrebným úverom pre účely dofinancovania zariadenia nehnuteľnosti alebo rekonštrukcii. Výhodou je možnosť dlhšej splatnosti, úroková sadzba začínajúca na 2,9% ročne, nižšie požiadavky na celkové úverové zaťaženie žiadateľa alebo vydokladovanie príjmu žiadateľa. Dôležité je však vedieť, že aj pri využití úveru zo stavebnej sporiteľne je potrebné vydokladovať jeho použitie.

Či sa vám teda stavebné sporenie oplatí aj v roku 2021 závisí od toho, ako ho chcete použiť a či ide o novú alebo existujúcu zmluvu. Každopádne je určite minimálne vhodné sa poradiť so svojim finančným poradcom.

MAREK JURICA
Autor: MAREK JURICA

Viac ako 18 rokov aktívne pomáham zákazníkom riešiť ich finančné požiadavky.

Pomohol som viac ako 500 klientom vybrať napríklad najvýhodnejšie poistenia tak, aby mali

istotu v živote a neplatili ani o cent navyše a aby banka na ich hypotéke

zarobila čo najmenej financii. 

 

Som expert na financie

 

»SKÚSENOSTI -  vo svete € som aktívny 18 rokov

»KONTAKTY - často na najvyšších miestach vo finančných inštitúciách

»ODBORNOSŤ - certifikáty a odborné skúšky v Národnej banke Slovenska

»DÔVERYHODNOSŤ - so súhlasom mojich klientov, poskytnem ich kontakt, aby ste sa ich mohli opýtať vy osobne na skúsenosť so mnou

 

PRIDANÁ HODNOTA:

EBOOK ZDARMA - na stiahnutie pre Vás zdarma

INFORMÁCIE ZDARMA - hodnotné články na Váš email

KONZULTÁCIA ZDARMA - kontaktujte ma a dohodneme sa

FINANČNÁ HODINKA ZDARMA (pre vybratých záujemcov): Hodnotné informácie o finančnej gramotnosti, o peniazoch, o tom, ako získať ďalší zdroj príjmu, ...           

 

V prípade Vášho záujmu mi napíšte email: juricamarek@juricamarek.sk 

Prihláste sa k odberu článkov

Dvakrát do mesiaca si prečítajte tipy pre vašu peňaženku

spracovaním osobných údajov